کسب و کارها سبک تر و چابک تر ، صفحه دوم پارادایم تحول

زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه
به لطف بحران کرونا ، کسب و کار ها تجربه خاصی از دورکاری و تطبیق با شرایط را درک کردند . تجربه ای که پر از فرصت هایی از جنس زمان است و شامل تامل و ساختن از ابتدای آنچه به آن عادت داشتیم نیز می شود.
محدودیت ها و قوانین جدید ، سریعتر از آنچه فکر می کردیم ما را مجبور به تغییر کردند . تغییری که شاید زمانی در مقام توسعه و آینده نگری بود ، حالا تبدیل به یک ضرورت شده است .
کسب و کار ها مجبور به کوچک سازی به دلیل کوچک شدن بازار شدند ، برونسپاری داخلی در کسب و کار ها به واسطه دورکاری تجربه شد ، عدم نظارت و کنترل مستقیم بر منابع انسانی و غیره محدودیت جدیدی بود که باید مدیران درگیر آن می شدند . در نگاه اول شاید اینها ، محدودیت ها و تنش هایی بود که بواسطه شرایط جدید پدید آمده است .
اما آیا ما در حال گذار از پارادایم اول چابک سازی سازمانی هستیم ؟
تلاش برای کوچک کردن هسته کسب و کار ها ، بروز بودن اطلاعات و وضعیت جاری سازمان ، توسعه فناوری در سازمان و بهینه شدن فرآیند ها و ... نتایجی بود که کسب و کار ها (خصوصی و دولتی ) در چابک سازی سازمانی و بازمهندسی فرآیند ها به دنبال آن بودند .
و حالا ناخواسته و از سر اجبار ، کسب و کار ها از فناوری بیشتر استفاده می کنند ، فرآیند ها برای هماهنگ شدن با سرعت فناوری و تغییرات بروز تر و بهینه تر شده اند ، و بازار برخی کسب و کار ها به واسطه کاهش یا قطع تقاضای بازار ، یا محدودیت های موجود کوچک شده و در نتیجه به کاهش منابع درگیر در کسب و کار ها انجامید ، تعدیل منابع انسانی ، آزادسازی برخی منابع درگیر ، از طرفی کسب و کار ها را کوچک و از طرفی منابع خاصی را آزاد کرده است .
نکته مهم اینجاست که ، این پارادایم جدید شامل تغییر اجباری همه ی کسب و کار ها و رقبا شده است ، یعنی رقابت پساکرونا سخت تر از قبل خواهد بود ، چراکه کسب و کار های هوشمند توانستند بقا داشته باشند و سبک تر و سریعتر خواهند بود .
در واقع برای گذر از این پارادایم باید دو مرحله را در نظر گرفت ، مرحله اول ، شرایط فعلی است که کسب و کار ها کوچک ، با منابع درگیر کمتر و زمان و فرصت به شدت افسانه ای دارند و اکنون است که می توانند برای بازمهندسی کسب و کار خود و طراحی و تدوین استراتژی برای ساختاری بزرگتر و توسعه یافته تر اقدام کنند .
و مرحله دوم ، شروع دوران پساکروناست که ، اقدامات ، اهداف و استراتژی های تدوین شده ی حالا را ، اجرا می کنند و مهمترین مزیت اش این است که ساختار ، بستر و راه توسعه موجود است و برنامه ریزی شده و این اهداف با منابع کسب و کار ها متناسب است .
در واقع شاید ، قبل از این دوران ، در یک کسب و کار که رونق داشت و تقریبا پایدار شده بود ، انجام بازمهندسی ریسک زیادی داشت ، اما در حال حاضر ، این ریسک به دلیل شرایط موجود قابل پذیریش است و حداقل فرصت مناسبی است برای انجام ریسک و بهترین فرصت برای بازآفرینی کسب و کار هایی است که شاید رونق داشتند اما نمی توانستند بزرگ شوند ، چراکه ساختارهایشان نیاز به عارضه یابی و تحول داشت !
کلام آخر اینکه ، ناخواسته وارد پاردایمی شده ایم که در آن کسب و کار ها یا باید به شکلی نوین حرکت کنند یا نابود شوند با این خبر خوب که فرصت برنامه ریزی و تحول را هنوز داریم
لینک مطلب منتشر شده در اکونومی نیوز
مهران محمدی
ارسال این مطلب :
پرسشی از شما : چقدر در کسب و کار خود امکان برونسپاری و دورکاری وجود دارد ؟


یادداشت های مرتبط :