اصناف کوچک بلای جان خود !

زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه
دیروز به دفتر اسنپ در کرمان حمله شد ، فارغ از قضاوت در مورد اخلاق و استراتژی اسنپ و بیکار شدن افراد و مشکلات معیشتی ...
آیا نباید پذیرفت پارادایم رقابت تغییر کرده است ؟ آیا نباید پذیرفت که باید بروز شد و در رقابت شرکت کرد ؟ آژانس ها ، سوپرمارکت ها و صدها (البته به گواه آمار حدود سه میلیون واحد صنفی ثبت شده) سالها بر کرسی قدرت نشسته بودند و حالا که رقیبی پیدا شده است بجای اینکه به دنبال این باشند که چگونه باید رقابت کرد (البته رقابت اصولی و نه چون سیاسیون ما اخلاق را هدف بگیرند که اسنپ امنیت ندارد) همچون اقوام نخستین به مواضع رقیب حمله می برند !
آیا اگر همین آژانس های کرمان یا هر استانی بر روی رقابت سرمایه گذاری می کردند هم اکنون بخشی از بازار را نداشتند ؟ باید قبول کرد که آنان که امروز جمع شدند و دفتری را تخریب کردند حتما روزی هم به هم صنفی های خود تاخته اند چون قاعدتا رقابت را نمی فهمند ، تجمیع و شراکت برای بزرگ شدن را نمی فهمند .
اگر اتحادیه های صنفی استارت آپی را شکل می دادند ، آیا سرمایه گذار برای ایشان یافت نمی شد ؟
کسب و کارهایی که نگرش های سنتی و غیر یادگیرنده دارند باید بپذیرند که با همه احترام و قدمت از بین خواهند رفت ! واحد های صنفی در کشور در دریایی خونین و بی جان در حال رقابت با خود هستند و جز سهمی جیره بندی شده از بازار چیزی نصیبشان نمی شود تا وقتی درک کنند که باید بزرگ شوند !
بزرگ شدن نیاز به تجمیع و برنامه ریزی منابع دارد ، نیاز به یادگرفتن اصول دارد !
هیئتی کارکردن و شریک بودن فقط برای ماه محرم نیست !
مهران محمدی
ارسال این مطلب :
پرسشی از شما : اگر کسب و کار شما اتحادیه یا صنفی دارد چه تغییرات قوانینی در این چند سال انجام داده برای رشد و توسعه کسب و کار های ذیل خود ؟


یادداشت های مرتبط :